Priscilla

2022.10.11.

Olvasási idő:

5 perc

Már megint megfáztam, mit tehetek ellene?

A megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, különösen az októbertől márciusig tartó időszakban. Érdekesség, hogy orrdugulás ellen illóolajokkal is érdemes lehet enyhíteni a tüneteket, torokfájás esetében viszont akár fagyit is érdemes lehet enni.

A megfázás oka, tünetei

A nátha, megfázás vagy meghűlés tünetei nyilvánvalóak: orrdugulás, vagy orrfolyás, tüsszögés, kaparó vagy fájó torok. A megfázás annyira a hétköznapjaink része, hogy azok, akik érzékenyebbek rá, azok akár 3-4 megfázáson is átesnek, annak az esélyét megelőzéssel lehet csökkenteni, amiről lejjebb ejtünk szót.

A megfázás okai a felső légutak vírusfertőzése, ezt több mint 200 vírus okozhatja, ebből a leggyakoribbak az úgynevezett rhinovírusok. Ezek a vírusok könnyen terjednek emberről emberre. A korona vírussal ellentétben könnyen és sokáig fertőzőképések maradnak a különböző felületeken is, ezért is terjed könnyen. Ezért is fontos szerepe van a gyakori kézmosásnak, fertőtlenítésnek, hiszen így elejét vehetjük a nátha terjedésének, de erről a megelőzés fejezetnél írunk részletesebben.

A megfázás tünetei általában 1-3 nap alatt jelentkeznek és 7-10 napig tartanak. Ha azonban egy hét után a tünetek súlyosbodnak, vagy 10 nap elteltével sem szűnnek meg, akkor felmerülhet más betegség gyanúja is, ez esetben érdemes orvoshoz fordulni.

Tünetek a nátha esetében:

  • a kezdete fokozatos, 1-3 napig tart
  • jellemzően inkább enyhe, olykor mérsékelt tünetekkel jár
  • ritka esetben fordul elő láz és fejfájás
  • gyakori tünete a fájó, kaparó torok
  • enyhe végtagfájdalmak jellemzőek lehetnek
  • ritkán, de előfordul hidegrázás
  • enyhe, közepesen súlyos köhögés
  • gyakori tüsszentés, orrfolyás
  • ritka esetben alakul ki szövődmény

Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan különböztetjük meg a náthát az influenzától.

Mi a különbség a nátha és az influenza között?

Elsőre nagyon hasonlónak tűnhetnek, valóban mindkettő légúti betegség, ráadásul hasonló tüneteket is okoznak. Azonban különböző vírusok okozzák a náthát és az influenzát, valamint a tüneteiket tekintve az influenza jellemzően súlyosabb, gyakrabban jár lázzal, fejfájással, erősebb és gyakoribb végtagi fájdalommal, viszont ritkábban jelentkezik tüsszögés, heves orrfolyás. Ez utóbbira megoldás lehet a Salvus vízzel való gargarizálás.

Hogyan előzheted meg a megfázást?

Nagyon fontos! Mivel a megfázást, náthát vírusok okozzák, ezért az antibiotikumos kezelések - mivel ezek bakteriális fertőzések csökkentése ellen vannak - hatástalanok lesznek. Viszont jó hírünk is van, összeszedtük azokat a megoldásokat, amikkel hatékonyan tudod kezelni a nátha és a megfázás tüneteit.


A leghatékonyabb megfázás elleni gyógyszerek, a megfázás kezelése

Ha előnyben részesíted a természetes hatóanyagokat a mesterségekkel ellentétben, akkor érdemes lehet beépíteni a napi rutinodba a vírusölő hatásairól ismert növényeket, az echinacea-t, a bodorrózsát, a citromfüvet, vagy az ezekből készült készítményeket beiktatni.

Ha étkezésről van szó, akkor a megfázás megelőzéséhez érdemes olyan ételeket készíteni és fogyasztani, amik goji bogyót, fokhagymát, csipkebogyót, homoktövist vagy esetleg fekete köményt tartalmaznak. De más kiegészítőket is választhatsz, amelyek koncentráltan tartalmazzák ezeket a természetes immunerősítőket.

Emellett vannak további fűszerek, mint a fahéj és a szegfűszeg, melyek szintén erősebb fertőtlenítő és vírusölő hatással rendelkeznek, de ugyanilyen természetes vírusölő hatással rendelkezik a méz, illetve különösen a manuka méz, így ezek további hatékony segítséget nyújthatnak.

Ha beteg vagy, nagyon fontos, hogy támogasd az immunrendszered, ilyen immunerősítő vitamin az A-, C- és D-vitamin, illetve a cink és a szelén is jó immuntámogatók. Ezek közül is vannak olyan típusok, amelyek felszívódása hatékonyabb, vannak olyan kapszulák, amik homoktövisből vagy csipkebogyóból készülnek, amelyek szintén további előnyöket biztosítanak, hiszen a vitaminok felszívódását és újrahasznosulását segítő növényi kivonatokat és bioflavonoidokat is tartalmaznak.

A vitaminok pótlása mellett még a jód pótlása is kiemelten fontos lehet ebben az időszakban. Ezeket be tudod vinni komplex multivitamin tabletták formájában is, de mindenképp érdemes lehet megkérdezni a Bio-Barát Biobolt kedves és segítőkész szakértőit is, hogy pontosan neked mire van szükséged, hiszen széles választékunkban sok olyan készítmény közül tudsz válogatni, amelyek akár jobban a te igényeidhez passzolnak (a sport, az aktivitás mértéke, vagy hogy milyen étrendet követsz).

A megfázás gyógyítása 1 nap alatt

Lázcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógynövények

Ha nem sikerült elkerülni a megfázást, akkor olyan természetes megoldásokat javaslunk, amelyek csillapítani tudják a tüneteidet. Ezek legtöbbször megfázás esetében láz, gyulladás, orrfolyás. Láz ellen a fűzfakéregből készült tea lehet hatékony, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik  a bodza- és hársfavirág.

További fontos lázcsillapító és gyulladáscsökkentő természetes hatóanyaggal rendelkezik a gyömbér is, amelyet többféle formában is be tudunk vinni a szervezetünkbe! Érdemes lehet kipróbálni a különböző illóolajokat, levendula olajat, teafa illóolajat vagy a tömjént is.


Mik azok az elektrolitok és hogyan pótoljuk őket?

Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyeknek a fő feladata, a testünkben és a sejtjeinkben található folyadékszint egyensúlyban tartása. Ezek segítik a tápanyagok és vitaminok áramlását a szervezeten belül, így betegség esetén különösen fontos a megfelelő mennyiségű elektrolitok bevitele a szervezetbe, hiszen ilyenkor az orrfolyás, a láz okozta izzadás, ürítés miatt könnyen csökkenhet a szervezetünk elektrolit szintje.

Ezért érdemes lehet ilyenkor pótolni a nagyobb folyadékveszteség miatt az elektrolitokat, ezért további javulást lehet elérni a kókuszvízzel vagy más, magas ásványi anyag tartalmú vizek fogyasztásával.

Száraz és hurutos köhögés 

Sok betegség, fertőzés jár köhögéssel, összeszedtük neked, hogy milyen természetes hatóanyagokat ajánlunk. Száraz köhögésre ilyen például az izlandi zuzmó, az ánizs, az édeskömény és a martilapu is. Készítménytől függően ezeket naponta többször is fogyaszthatjuk. Igyunk sok teát, amellyel így a folyadékutánpótlás is biztosított.

Hurutos köhögés esetében inkább a következő növényeket fogyasszuk: édesgyökeret, kakukkfüvet, borsmentát és ökörfarkkórót. A hurutos köhögésnél még inkább fontos, hogy több folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe, itt is választhatunk teák, kapszulák és szirupok közül is. Ezeket tanácsosabb napközben használni, hiszen így éjszaka valamivel nyugodtabb álmunk lehet, de ha szeretnél, nyugodtan fordulj a Bio-Barát bioboltokban a szakértő kollégáinkhoz, akik pontos tanácsokkal látnak el téged is! Üzleteinket és nyitvatartásunkat ezen a linken találod, vagy kérdezd meg kollégáinkat a weboldalunkon található Csevegés indítása gombra kattintva.

A megfázás kezelése házilag

Ha gyorsabban szeretnénk túllépni egy megfázáson vagy náthán, akkor érdemes lehet naponta többször (2-3 alkalommal) öblögetni ezüst-kolloiddal vagy szájvízzel, amely szintén segít a kórokozók visszaszorításában. Emellett forró vízbe csepegtethetünk illóolajokat, amelyek segítik az orrüregek tisztulását, ilyenek lehetnek az eukaliptuszból, kakukkfűből, borsmentából készült illóolajok vagy illóolaj-keverékek is.

Ha nagyon zavar minket az orrfolyás, akkor érdemes lehet kipróbálni a Salvus vizes spray-ket, melyek gyorsan és hatékonyan tudják tisztítani az orrüregeket és a nyálkahártyát. Mellkaskenőcsként alkalmazhatunk légzéskönnyítő vagy tigris balzsamot.

Étkezéseinkhez válasszunk olyan ételeket, amelyek szintén segítik a mielőbbi gyógyulást. Reggelihez válasszunk goji vagy csipkebogyós müzlit, zabkását, amit kókusztejjel vagy kókuszvízzel készítünk el, így nem csak a vírusnak viszünk be egy nagyobb ütést, de az elektrolit háztartásunkat is támogatjuk! Ezt meglocsolhatjuk mézzel, és további bogyósgyümölcsöket, magvakat vagy csonthéjasokat adhatunk hozzá!
Ebédre készítsünk egy húslevest vagy zöldséglevest, ami szintén a folyadékok és az elektrolitok pótlásában segítheti, támogathatja a szervezetünket. Ha erős a torokfájásunk, akkor ezt tudjuk csillapítani a cikk elején is említett fagylalttal vagy jégkrémmel.
Fogyasszunk sok méhészeti terméket, például virágport, méhpempőt, propolipszt és mézet, mert nemcsak fertőtlenítő, hanem gyulladáscsökkentő hatásuk is van, illetve fogyaszthatunk gyógycukorkákat is, amennnyiben szükséges.

Ha tehetjük, a levegőt is fertőtlenítésük aromaterápiás légfrissítőkkel.

Mitől lesz rosszabb a nátha, megfázás?

Ahogy fentebb is írtuk, a nátha, megfázás kialakulása jellemzően 1-3 nap és sokszor több mint egy hétig is eltart. Segíthet, illetve javíthatja a közérzetünket, ha ilyenkor tartózkodunk a dohányzástól, sokat alszunk, és gyakran mosunk kezet - utóbbival csökkenthetjük az esélyét, hogy a barátainknak, családtagjainknak is átadjuk a betegséget.

Általában jellemző, hogy a kisgyerekek többször lesznek náthásak, ez teljesen természetes. Ha náthásak vagyunk maradjunk otthon, kerüljük a nagyobb tömeget - ez különösen fontos influenza esetében! Illetve ha módunkban áll, akkor próbáljunk meg otthonról dolgozni - hiszen így a kollégák továbbfertőzését is elkerülhetjük -, vagy vegyünk ki betegszabadságot, ha tudunk.
A megfázás és nátha legtöbbször a téli hónapokban gyakori, de előfordul esős időszakok alkalmával is, ilyenkor ügyeljünk arra, hogy több gyümölcsöt, zöldséget fogyasszunk, építsünk be olyan termékeket az étkezésünkbe, amelyek természetes módon erősítik az immunrendszerünket. Ilyen például a fent említett goji bogyó, a csipkebogyó, a méz, a kakukkfű, a borsmenta, hársfa készítmények, illetve különböző illóolajok is nagy segítségünkre lehetnek a megfázás megelőzésében vagy akár a leküzdésében is!

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A következő esetekben fontold meg orvosi segítség igénybevételét:

  • súlyosbodó és tartósan fennálló tünetek (magas láz, több mint egy hétig tartó tünetek)
  • légzési nehézség esetén
  • 3 napnál hosszabb ideig tartó magas láz
  • magas kockázatú egészségügyi állapotok (5 év alatti gyerekek, 65 év feletti felnőttek, kismamák, cukor- és szívbetegségben szenvedők)


Vagyis évente 2-3 megfázáson mindannyian átesünk, ami általában 7-10 napig tart. Sajnos nincs olyan varázslat, ami azonnal véget vetne a náthának, a tüneteket tudod akár otthon, házilag is kezelni. A megfázás egy vírus, amelynek át kell futnia a szervezeteden, amíg el nem múlik. Néha összetéveszthető más felső légúti fertőzéssel, például az influenzával. Ha a tüneteid egy hét elteltével sem enyhülnek, vagy esetleg súlyosbodnak, kérj időpontot orvoshoz!

Forrás:

https://www.cdc.gov/features/rhinoviruses/index.html


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7151789/


https://www.cdc.gov/antibiotic-use/colds.html

OLDAL TETEJÉHEZ