Nincs termék a kosaradban
Priscilla
2022.10.11.
Olvasási idő:
5 perc
A megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, különösen az októbertől márciusig tartó időszakban. Érdekesség, hogy orrdugulás ellen illóolajokkal is érdemes lehet enyhíteni a tüneteket, torokfájás esetében viszont akár fagyit is érdemes lehet enni.
A nátha, megfázás vagy meghűlés tünetei nyilvánvalóak: orrdugulás, vagy orrfolyás, tüsszögés, kaparó vagy fájó torok. A megfázás annyira a hétköznapjaink része, hogy azok, akik érzékenyebbek rá, azok akár 3-4 megfázáson is átesnek, annak az esélyét megelőzéssel lehet csökkenteni, amiről lejjebb ejtünk szót.
A megfázás okai a felső légutak vírusfertőzése, ezt több mint 200 vírus okozhatja, ebből a leggyakoribbak az úgynevezett rhinovírusok. Ezek a vírusok könnyen terjednek emberről emberre. A korona vírussal ellentétben könnyen és sokáig fertőzőképések maradnak a különböző felületeken is, ezért is terjed könnyen. Ezért is fontos szerepe van a gyakori kézmosásnak, fertőtlenítésnek, hiszen így elejét vehetjük a nátha terjedésének, de erről a megelőzés fejezetnél írunk részletesebben.
A megfázás tünetei általában 1-3 nap alatt jelentkeznek és 7-10 napig tartanak. Ha azonban egy hét után a tünetek súlyosbodnak, vagy 10 nap elteltével sem szűnnek meg, akkor felmerülhet más betegség gyanúja is, ez esetben érdemes orvoshoz fordulni.
Tünetek a nátha esetében:
Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan különböztetjük meg a náthát az influenzától.
Elsőre nagyon hasonlónak tűnhetnek, valóban mindkettő légúti betegség, ráadásul hasonló tüneteket is okoznak. Azonban különböző vírusok okozzák a náthát és az influenzát, valamint a tüneteiket tekintve az influenza jellemzően súlyosabb, gyakrabban jár lázzal, fejfájással, erősebb és gyakoribb végtagi fájdalommal, viszont ritkábban jelentkezik tüsszögés, heves orrfolyás. Ez utóbbira megoldás lehet a Salvus vízzel való gargarizálás.
Nagyon fontos! Mivel a megfázást, náthát vírusok okozzák, ezért az antibiotikumos kezelések - mivel ezek bakteriális fertőzések csökkentése ellen vannak - hatástalanok lesznek. Viszont jó hírünk is van, összeszedtük azokat a megoldásokat, amikkel hatékonyan tudod kezelni a nátha és a megfázás tüneteit.
Ha nem sikerült elkerülni a megfázást, akkor olyan természetes megoldásokat javaslunk, amelyek csillapítani tudják a tüneteidet. Ezek legtöbbször megfázás esetében láz, gyulladás, orrfolyás. Láz ellen a fűzfakéregből készült tea lehet hatékony, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik a bodza- és hársfavirág.
További fontos lázcsillapító és gyulladáscsökkentő természetes hatóanyaggal rendelkezik a gyömbér is, amelyet többféle formában is be tudunk vinni a szervezetünkbe! Érdemes lehet kipróbálni a különböző illóolajokat, levendula olajat, teafa illóolajat vagy a tömjént is.
Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyeknek a fő feladata, a testünkben és a sejtjeinkben található folyadékszint egyensúlyban tartása. Ezek segítik a tápanyagok és vitaminok áramlását a szervezeten belül, így betegség esetén különösen fontos a megfelelő mennyiségű elektrolitok bevitele a szervezetbe, hiszen ilyenkor az orrfolyás, a láz okozta izzadás, ürítés miatt könnyen csökkenhet a szervezetünk elektrolit szintje.
Ezért érdemes lehet ilyenkor pótolni a nagyobb folyadékveszteség miatt az elektrolitokat, ezért további javulást lehet elérni a kókuszvízzel vagy más, magas ásványi anyag tartalmú vizek fogyasztásával.
A következő esetekben fontold meg orvosi segítség igénybevételét:
Vagyis évente 2-3 megfázáson mindannyian átesünk, ami általában 7-10 napig tart. Sajnos nincs olyan varázslat, ami azonnal véget vetne a náthának, a tüneteket tudod akár otthon, házilag is kezelni. A megfázás egy vírus, amelynek át kell futnia a szervezeteden, amíg el nem múlik. Néha összetéveszthető más felső légúti fertőzéssel, például az influenzával. Ha a tüneteid egy hét elteltével sem enyhülnek, vagy esetleg súlyosbodnak, kérj időpontot orvoshoz!
https://www.cdc.gov/features/rhinoviruses/index.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7151789/
https://www.cdc.gov/antibiotic-use/colds.html